چند وقتی هست که بازار مسکن با رکود دست و پنجه نرم می کند و از همین روی صنایع وابسته را نیز درگیر کرده است.

اگر به قصد خرید مسکن گشتی در آژانس ها مسکن شهر بزنید و یا به هر دلیلی این روزها به دنبال فروش ملک مسکونی بودید حتما با واژه " رکود مسکن" مواجه شده اید.

بازار مسکن در طی سال های اخیر شاهد فراز و فرودهایی در قیمت ها بوده که این امر موجب نوساناتی هم در صنایع وابسته به مسکن شده است، در این راستا خبرهایی مبنی بر رونق این بازار به گوش می رسد به همین منظور نظر کارشناس اقتصادی را در این زمینه جویا شدیم و همچنین اوضاع بازار آهن که یکی از صنایع وابسته به این صنعت است را در این گزارش مورد ارزیابی قرار دادیم.
 
**خروج از رکود مسکن حداقل دوسال زمان لازم دارد

غلامرضا کیامهر، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تثبیت وضع اقتصادی کشور رونق اقتصادی را به همراه خواهد داشت، یکی از بخش‌های موثر در اقتصاد کشور صنعت مسکن و ساخت و ساز است که ثبات اقتصادی در رونق آن بسیار تاثیرگذار است.

وی درخصوص اینکه برخی کارشناسان معتقدند که بازار مسکن در سال 95 از رکود خارج می‌شود اظهارداشت: خروج از رکود بازار مسکن در سال 95 توهمی بیش نیست چرا که بر اساس فرمول‌های اقتصادی حداکثر 2 سال زمان لازم است تا رونق به این بازار بازگردد.

کیامهر اظهار داشت: اگر تا یکسال آینده شاهد بهبود اقتصادی در کشور باشیم می توان امید  داشت تا شاهد تغییرات اساسی در وضعیت مسکن نیز باشیم.

** بازار آهن دچار ضعف در فروش محصولات گشته است

محمد آزاد رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد و فلزات تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص وضعیت صنعت آهن  گفت: 50 درصد آهن‌آلات تولیدی در حوزه ساختمانی و طرح‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در دو سال گذشته که کشور شاهد رکود بازار ساخت‌و‌ساز مسکن بوده ضعف آهن‌فروشان نیز همانند بسیاری از واحدهای صنفی دیگر وابسته به مسکن دچار مشکل در فروش محصولات خود شده است.

وی اظهار داشت: طبق آمار شهرداری سالانه شاهد کاهش بیش از 60 درصد پروانه‌های ساختمانی هستیم که این بدان معنا است که ساخت‌و‌ساز به همین میزان کاهش یافته و علاوه بر مشکلات داخلی کاهش قیمت‌های جهانی هم بر رکود بازار تاثیر گذاشته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد و فلزات تهران در پایان عنوان کرد: این کاهش قیمت تا جایی ادامه یافت که ارزش فلزات در کمتر از یک سال حدود 52 درصد کاهش یافت.رکود بازار مسکن-reduce of the value of metals-کاهش ارزش فلزات-Illusion out of the housing market downturn-اخبار راه و ساختمان